Co je potřeba k založení sro

Mnoho lidí věří, že k penězům mohou přijít poměrně snadno, pokud začnou podnikat. V tom případě mají na výběr hned z několika možností. A správný výběr jedné z nich je prvním krokem na cestě k úspěchu. Pokud zvolíme špatně, budeme prakticky od začátku v nevýhodě, což rozhodně není ideální.

Jednou z poměrně populárních možností je založení sro https://www.companiesandoffices.cz/zalozeni-nove-spolecnosti-s-r-o/, tedy společnosti s ručením omezeným. Jak již název napovídá, v tomto případě ručíte pouze omezeně. To je však pravda jen částečně. Ve skutečnosti je situace poněkud komplikovanější.

do firmy je potřeba nejprve investovat

K jejímu založení jsou potřeba dva lidé, přičemž jeden bude mít roli komandisty, druhý komplementáře. Tito dva pak spolu rozhodují o tom, jak bude vše probíhat. Je tedy dobré, aby si tito dva naprosto rozuměli a měli stejný cíl. Každá neshoda totiž firmě jen ublíží.

Je však potřeba poznamenat, že tito dva nemají stejná práva, ale ani povinnosti. Komandista je tím hlavním, kdo vše řídí. Má největší vliv, avšak jako cenu za to ručí veškerým svým majetkem. To znamená, že pokud firma půjde ke dnu, přijde bez nadsázky o všechno. Riziko je tedy velké, zvláště když vezmeme v úvahu, kolik firem ročně zkrachuje.

ideální vývoj firmy

Komplementář na druhou stranu má práva podstatně menší, ačkoliv určitou rozhodovací pravomoc má také. Ručí však pouze tou částí majetku, kterou do společnosti vložil. Při krachu firmy tak přijde pouze o ni, ostatní majetek mu zůstane, bez ohledu na to, jaké dluhy bude firma mít.

Dále je potřeba určitý základní kapitál. Za standard se považuje 200 000,-, které jsou použity na nákup potřebného zařízení a první výplaty zaměstnancům. Tato částka je samozřejmě uvedena při registraci a je s ní počítáno. Při první účetní uzávěrce je potřeba pak prokázat, zda a jak byly tyto peníze použity.

Je tedy jasné, že založit firmu není nic snadného. Navíc zdaleka ne každý má na to být podnikatelem. Riziko je zde velké, a proto s ním musíme počítat. Pokud se však vše povede, můžeme být skutečně rádi.