Po schodech, po schodech…


Ano, jsou tu s námi jak lidstvem už hezkou řádku let. Nikdo neví, kdo je vymyslel, ani kdy se postavili první. Možná už pravěký člověk vydlabal do hlíny nějaké stupínky, aby další neandrtálci neklouzali třeba k řece pro vodu. Ale jednoznačně to prokázáno není. Ve středověku už byly skoro všude, domy se stavěly dávno na patra a po schodech chodili, jak chudí, tak bohatí. Nebylo v tom rozdílu. Možná už tehdy se začaly tyto stupně dělit na nějaké rozdílné stavby. A je docela pravděpodobné, že to tak zůstalo dodnes. Máme totiž několik druhů schodišť.

běžné schodiště

Nelze je zde jmenovat všechny, a proto vybereme naprostou náhodou například točité, vřetenovité, lomené nebo obloukové schodiště. Tyto všechny se používají už stovky let. Ovšem je zde ještě jedno, poněkud odlišné a používané teprve relativně krátkou dobu. Je to samonosné schodiště. V čem spočívají jednotlivé rozdíly, to by byla moc dlouhá pohádka. My si jen řekneme, že to posledně jmenované se nyní používá velmi často a vlastně je to takový architektonický prvek. Působí velmi zajímavě, a proto si jej nechávají lidé naprojektovat do svých nových domů, pokud chtějí ty na patro.

běžné schodiště

Na fotografiích jej nehledejte. Ty jsou v tomto případě pouze ilustrativní a mají za úkol pouze článek doplnit. Na obou fotkách jsou naprosto běžné schody, se kterými se setkáváte dnes a denně. Je docela dobře možné, že i vy se chystáte stavět dům a že hledáte něco, co by jej hodně ozvláštnilo. A pokud bude na patro, tak neváhejte ani sekundu a nechejte si je do domu zaprojektovat. Jak? Především se musíte domluvit s tím, kdo vám bude projekt dělat a pak spolu navštívíte webové stránky, kde si dohodnete technické věci. On je tam telefon a také jiná spojení na firmu. Dostanete se zde kliknutím na odkaz, který je uveden o něco výše. Ten vás již na slíbené webové stránky přemístí.