S žárovkami ve vašem automobilu se seznamte včas

Víte, čím svítíte ve svém automobilu? Možná vám taková otázka připadá zbytečná, ale není. Mít správně osvětlené vozidlo patří k základům bezpečného pohybu na silnici. A aby bylo vše tak, jak má, a vy jste se mohli po silnici pohybovat zcela bezpečně, tak je nezbytné, abyste také věděli, jak napravit situaci, když vás osvětlení zklame – třeba vám praskne žárovka. V takové situaci ji musíte podle pravidel nahradit, a to neprodleně. A proto je nezbytné, abyste se důkladně seznámili s tím, jaký typ žárovky kde máte. Na servis v takové situaci raději nespoléhejte – než do něj dojedete, mohou se radikálně proměnit povětrnostní podmínky a slunečné nebe se zatáhne tak, že chybějící osvětlení ve vašem voze bude znát. Proto je nezbytné, abyste měli přehled o tom, jak nefunkční součástku nahradit, a jak ji správně vybrat.

car-1576673_640

Základem je, abyste měli vše potřebné po ruce. Nejen, že je potřeba, abyste měli veškeré potřebné typy žárovek zařazeny v povinné výbavě, ale také, abyste je uměli vyměnit. Jestliže nevíte, kam co patří, a jak to udělat, podívejte se do návodu k obsluze vašeho vozidla. Tam zjistíte, kam patří žárovky w5w, h4 nebo h7, a další typy osvětlení.

Komplikace se může překvapivě skrývat i v tom, že některé kryty světlometů není snadné demontovat. Včas se proto ujistěte, že jste schopní se na patřičná místa také dostat.

light-bulb-1246043_640

A jak správně vybrat potřebný typ osvětlení?

Měli byste se zajímat o několik parametrů. Třeba o to, jaký příkon je potřeba. A také by vás měla zajímat svítivost. Mnoho řidičů má pocit, že čím více budou mít k dispozici světla, tím lépe, tím lepší přehled budou mít na silnici. Jenže ono to tak snadné není. Záleží také na tom, jak bude tok světla nasměrovaný, a zda nebude zbytečně oslňovat protijedoucí řidiče. A také počítejte s tím, že čím bude větší výkon vašeho osvětlení, tím nižší bude jeho životnost.