Co je to registr dlužníků?


Registr dlužníků existuje již dlouhou dobu. Tento registr pomáhá zejména bankám, ale i nebankovním společnostem v případě, kdy si potřebují zjistit, jak je na tom daný člověk či podnikatelský subjekt se svými závazky.

Společnosti si v něm mohou zjistit, zda nemá subjekt nesplacené závazky, zda současné závazky řádně platí, nebo jestli v minulosti nedošlo k situaci, kdy je řádně nesplácel. To znamená že pokud jste měli například před několika lety úvěr, ale nezvládali jste ho správně splácet, tak tohle všechno se bankám objeví v registru dlužníků.

peněženka

Všechny banky mají do toho registru volný přístup. Je to pro ně velmi důležité. Rozhodují se na základě tohoto registru například, jestli subjektu poskytnou financování, nebo nikoliv. To, že jste v minulosti nezvládali splácet své dluhy, je pro ně varovným signálem, že do budoucna nemusíte zvládat splácet financování, které vám poskytnou.

Můžete namítat, že už je to před nějakou dobou, a teď přeci své dluhy zvládáte splácet. Nicméně pokud se člověk dostane do takové situace, že není schopen splácet své dluhy, přepokládá se, že je ve finanční tísni. A k tomu, abyste si vytvořili nějakou rezervu, nevede pár měsíců, ale ve většině případů právě několik let.

peníze

Banky uvidí figurovat vaše jméno v registru dlužníků ještě tři roky poté, co došlo k úhradě splátky po datu splatnosti. Jeden rok poté, co došlo k úhradě, jestli se jednalo za dluh vzniklý za zpožděnou úhradu plynu, elektřiny nebo služeb telekomunikačních společností.

Nezoufejte. Pokud potřebujete akutně půjčit a jste si jistí, že zvládnete své závazky splácet, některé nebankovní společnosti jsou vám schopny poskytnout půjčku i v případě, kdy vaše jméno je v registru dlužníků. Můžete tak získat třeba spotřebitelský úvěr, nebo hypotéku bez registru. Jen si dejte pozor, abyste se další půjčkou nedostali ještě do větší finanční tísně.