Když elektroinstalace v domácnosti zabíjí

Již malým dětem se snažíme vštípit, že elektrická energie v rozvodné síti je sice užitečný pomocník, ale zároveň se může stát velmi nebezpečným smrtícím nástrojem. Problém spočívá zejména v tom, že elektrická energie v zásuvkovém či světelném okruhu není ani cítit, ani slyšet, ani vidět, a nelze ji ani nahmatat, respektive pohmatem se o její existenci sice přesvědčíte, ale to už může být příliš pozdě.

elektrikář při práci

Děti si tak sice uvědomují reálné nebezpečí smrti, ale stává se, že jej podcení anebo něco opomenou. Co by vám poradil elektrikář, který provádí revize elektroinstalace v Praze https://www.technologie-budov.cz/elektroinstalace/revize-elektrickych-zarizeni/, v souvislosti s dětmi, které přichází do styku s elektrickými spotřebiči?

Zaslepte zásuvky – velmi malé děti bývají všetečné a těm nelze jednoduše vysvětlit, proč by neměly do zásuvek strkat hliníkové pletací jehlice, nůžky, špendlíky a podobné kovové předměty. Snažte se tomuto jevu zabránit tím, že si pořídíte bezpečnostní záslepky do zásuvek.

práce na rozvaděči elektro

Nechte prověřit spotřebiče, na které děti sahají – spotřebiče v domácnosti se mohou častým používáním poškodit a mohou se stát nebezpečnými pro dospělé i pro děti. Některá skrytá nebezpečí nelze odhalit vizuálně a právě proto se vyplatí oslovit profesionála s měřicími přístroji.

Nechte prověřit i svítidla – závada na stropním svítidle pravděpodobně nikoho na životě neohrozí, ale taková stolní lampička na psacím stole nebo na nočním stolku již ohrožovat může. Jedná se například o poškozené přívodní šňůry, vypínače, objímky žárovek a stínidla, anebo probíjení elektřiny na kovovou kostru.

Nezapomínejte na nebezpečí prodlužovacích šňůr – prodlužovací šňůra se může velmi snadno stát smrtícím prvkem v dětském pokoji. Například tehdy, je-li nevhodně instalována a sevřena nábytkem. Jestliže se uvolní šňůra ze sevření nohou psacího stolu a dojde přitom k obnažení izolace kabelů, děti, které tu píšou domácí úkoly a jsou při tom bosé, se po doteku zpoceným chodidlem stanou dobrým vodičem elektřiny a může to být ve vaší rodině příčinou tragické události.