Montáž betonového plotu svěřujte raději odborníkům

Vyhlédli jste si jako řešení oplocení betonový plot z odlévaných plochých desek? Objevuje se poměrně často u rodinných domů, rekreačních chat, ale i u výrobních a skladových prostor, parkovišť, zemědělských objektů či logistických areálů. Jde o záležitost vyhledávanou zejména pro rychlost výstavby, bezúdržbovost a velmi dlouhou životnost. Zajímavý bývá i samotný vzhled, kdy se materiál na stavbu dodává v několika základních barevných odstínech, a ty je možné mezi sebou střídat v podobě šachovnice, případně je kombinovat se dřevem. Hranice pozemku tak může přispět i k celkové koncepci okrasné zahrady, vyplněné skalničkami a ozdobnými jehličnany. Nezřídka se také oplocení z betonu předsazuje živým plotem, což umožňuje jeho velmi úzký půdorys.

betonový plot

Jestliže se definitivně rozhodnete pro určitý typ barevného řešení, samotná objednávka oplocení je nesmírně snadná. Dle dohody proplatíte vystavenou fakturu a materiál na stavbu, vyskládaný na dřevěných paletách, přiveze kamion, kam si určíte. A nyní nastává nejobtížnější fáze celého projektu – montáž betonových plotů.

V první řadě musí někdo materiál z kamionu složit, a ne vždy tu máte k dispozici od přepravní společnosti vysokozdvižný vozík pro převážení naložených palet, jejichž celková hmotnost činí několik stovek kilogramů.

zídka z betonu

Následuje vyměření a vykopání otvorů pro sloupky v dvoumetrových rozestupech, zabetonování sloupků a poté vkládání desek mezi sloupky do drážek. Práce se sloupky je sice namáhavá, ale lze ji zvládnout i bez mechanizace, zato práce s deskami se už bez mechanizace neobejde. Každá z nich váží něco přes sedmdesát kilo a zvedání desek do výšky kolem dvou metrů bývá nad naše síly. Navíc tu hrozí nebezpečí úrazu a poškození desek při jejich pádu na zem, proto specializovaná firma využívá buď elektrický kladkostroj na trojnožce z ocelových trubek, anebo přistavený autojeřáb.